Program „Jačanje integriteta u inspekcijskoj službi“: U toku edukacija inspektora o sigurnosnim rizicima i izgradnji antikorupcijske svijesti

U okviru provođenja posebnog programa stručnog usavršavanja za inspekcijske organe u Federaciji BiH pod nazivom „Jačanje integriteta u inspekcijskoj službi“, jučer je u prostorijama Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu započela dvodnevna edukacija na temu: „Korupcija kao sigurnosni rizik, primjena etičkih kodeksa i važnost izgradnje antikorupcijske svijesti u inspekcijskim organima“.

Hibridnoj edukaciji koja se realizuje u učionici i online prisustvuje više od 100 inspektora federalnih, kantonalnih, gradskih i općinskih inspekcijskih organa, s ciljem jačanja antikorupcijskih kapaciteta i profesionalne sigurnosne kulture u inspekcijskim službama u FBiH.

Prisutne je uime Federalne uprave za inspekcijske poslove (FUZIP) pozdravila pomoćnica direktorice Merima Tanović, istaknuvši važnost konteksta akademske podrške izgradnji ličnih etičkih normi i stvaranju službi otpornih na korupciju.  „Antikorupcijska edukacija je ujedno i najvažnija antikorupcijska strategija usmjerena na čuvanje i izgradnju ličnih i etičkih normi, zasnovana na preventivnom djelovanju i usmjerena na identifikaciju slabosti u organizacijskoj strukturi“, izjavila je. Obrazložila je da je modul baziran na multisektorskom pristupu dobrom upravljanju koruptivnim rizicima koji uvažava sigurnosni segment, ali i posljedice koruptivnih ponašanja.

Tokom dvodnevne edukacije, učesnici imaju priliku da se upoznaju s ključnim aspektima borbe protiv korupcije kroz predavanja renomiranih profesora, dekana Fakulteta političkih nauka prof. dr. Seada Turčala, koji će predstaviti pravne okvire i mehanizme borbe protiv korupcije te sigurnosne implikacije koje ona ima na državni aparat, prof. dr. Mirze Smajića, koji će govoriti o korupciji kao hibridnoj prijetnji i njenim implikacijama na sigurnost i povjerenje u institucije te doc. dr. Veldina Kadića, koji će kroz praktične primjere i simulacije koruptivnih scenarija obraditi načine jačanja integriteta i otpornosti inspektora na koruptivne uticaje.

Edukacija će također obuhvatiti teme poput digitalne forenzike u praćenju finansijskih tokova, tehnike prijavljivanja korupcije, kao i izgradnju međuinstitucionalne saradnje u borbi protiv korupcije.

Podsjećamo, Federalna uprava za inspekcijske poslove je pokrenula poseban program stručnog usavršavanja za inspekcijske organe u Federaciji BiH pod nazivom „Jačanje integriteta u inspekcijskoj službi“, koji se provodi uz donatorsku podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Fakultetom političkih nauka, Fakultetom za upravu i profesorima drugih fakulteta Univerziteta u Sarajevu, uz podršku Agencije za državnu službu Federacije BiH.

Više o programu na: https://fuzip.gov.ba/u-rektoratu-univerziteta-u-sarajevu-svecano-ozvanicen-pocetak-realizacije-posebnog-programa-strucnog-usavrsavanja-za-inspekcijske-organe-u-fbih-jacaje-integriteta-u-inspekcijskoj-sluzbi/

FOTOGRAFIJE

-KRAJ  –

Federalna uprava za inspekcijske poslove je samostalni federalni organ uprave. Formalno je organizovana i otpočela sa radom u januaru 2007. godine, temeljem Zakona o inspekcijama u Federaciji BiH. Sjedište Federalne uprave je u Sarajevu. Federalna uprava obavlja poslove iz nadležnosti federalnih inspekcija koje su organizovane u sastavu uprave, i vrši i druge upravne i stručne poslove utvrđene posebnim zakonima. Nadležna je za obavljanje inspekcijskih nadzora nad primjenom federalnih propisa i propisa BiH kojima je utvrđena nadležnost entitetskih inspekcija za vršenje inspekcijskog nadzora, kao i drugim propisima. Federalnom upravom rukovodi direktorica Ivana Prvulović. Za više informacija, možete kontaktirati Kabinet direktorice Federalne uprave za inspekcijske poslove na telefon 033/563-360 ili e-mail: info@fuzip.gov.ba